Ugrás a fő tartalomra

Miért vagyunk boldogok?

Na? Miért?
Olyan jó kis napjaink vannak mostanában.
Fülő egyre többet beszél. Folyamatosan, valami afrikai nyelven. De lehet, hogy olaszul. Mindenesetre nehéz megérteni. Kacagtatóan kedves, ahogy odajön az emberhez, mélyen a szemébe néz, aztán közli vele hosszasan, többszörös körmondatokban a véleményét. El is várja, hogy választ kapjon rá. És nagyon értelmes. Szerintem csodálkozik rajta, hogy mi nem értjük mindig egészen pontosan, mert ő nagyon precízen fogalmazza meg a maga kis észrevételeit. Azért, persze, igyekszünk. Meg hát egyre több dologhoz hasonlít a kis hablaty, amivel megörvendeztet bennünket. Például a labdát, a gyertyát, a tárcát teljesen felismerhetően tudja mondani. A tornaórán odaáll Anna néni elé, kinyújtja a kis karját, és ellentmondást nem tűrő hangon közli vele: Dlabba!
Most már stabilan jár, néha egész gyors tipegéssel. Azt hiszem,lekörözi a mamát evvel a tudományával. És tud tapsolni: nem csak az általános tapsikolóst, hanem a taps-comb-taps-comb váltósat is. Egyedül! Sok mondókát felismer, játssza, mutogatja. Forog maga körül, és nevet. Vicces dolog megszédülni, nem?
Tizenegy foga van, és olyan hosszú haja, hogy muszáj volt vágni belőle négy tincsecskét. Mert különben lánynak nézik az elvetemült nénik. Igazság szerint abban reménykedtem, hogy ha már nem barna a szeme, mint Boldié volt, talán a haja majdcsak begöndörödik! Hát göndörödött, de inkább csak gondolatban. Meg esőben. De sapka alatt lelapult.
Tegnap este megnéztünk egy nagyon gyengécske kis amerikai filmet, amit a gyerekek választottak: Varázslók volt talán a címe. Nagyon sok érzelgős jelenet volt benne, úgyhogy a végén az a meglepetés ért, hogy Fülöp egészen közel hajolt hozzám, és egy cuppanós puszit nyomott az arcomra. Teljesen megdöbbentem: Fülöp, te tudsz puszit adni? Erre nevetett, és adott még egyet. Hát ilyen kis majom ez a baba. Mindent utánoz. És rettentően élvezi, ha megdicsérjük a legújabb tudományát!
Most már tizenegy fogacskával büszkélkedik, de a fogzás még nagyon erősen tart. Ezt bizonyítja a rengeteg átázott pulcsikája is...
És ami igazi meglepetés: ez a baba mindent ért, és mindent szívesen meg is csinál. Bárcsak így maradna később is!

Erzsi egészen megugrott. Huszas körben tud összeadni. Olvasni tanul - szigorúan magától. És írni a nagybetűket. A szolmizálással is nagyon töri magát, mert hát Boldi is egészen jó már, akkor ő sem maradhat el! Akkora már, hogy csak nézek. És persze erős, mint a sörecet. Az akarata is. A hisztijei is. De a szíve is nagy. Mostanában kaptak új bútorsort a gyerekszobába. Ezt leírni olyan semmiség. De micsoda csoda volt nekünk! Hetek óta töprengünk, hogy Erzsinek honnan kerítsünk íróasztalt, lehetőleg nagyon jót, de mégis olcsón. Mert most már szerintünk elodázhatatlan volt a kérdés. Gyönyörűen rajzol, írogat, kivág, megragaszt, egyszóval: kell neki egy munkaterület. Addig nézegettük a katalógusokat, hogy végül nem vettünk semmit. Mert milyen jó lenne hozzá egy polc is, de hát akkor még többe fog majd kerülni! Így aztán nem vettünk. Egyik szombat este Gergő nem bírta tovább: megbolondulok ettől a rendetlenségtől. Nincs helye itt semminek. Tessék, már meg is bolondultam!
Vasárnap pedig Tibor egyik nagylánya, Zsuzsi penderült elénk azzal, hogy nem bántódunk-e meg, ha nekünk kínálja fel először a gyerekszobájukból megmaradt bútorsorát, ami két teljes garnitúra: íróasztal, polcosszekrény, kisszekrény. Nem bántódtunk meg, sőt, gyorsan elfurikáztunk érte. És este már meg is volt, összeállítva, beszerelve, részben üzembe helyezve. Mintha csak a szobába találták volna ki.

Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az útelágazáson álló fa

Egy halászfaluban élt egyszer egy szegény özvegyasszony egyetlen lányával, Hanakóval. Csak néhány éve költöztek a faluba. Amíg az asszony férje, egy gazdag kereskedő életben volt, a család jólétben és bőségben élt a városban. De nemhiába mondják, hogy terem baj, ha nem vetik is. Egy napon a kereskedő hirtelen megbetegedett, és nemsokára nagy temetést rendeztek neki. Az özvegy egyedül maradt a kislányával, és talán azért, mert nem értett a kereskedéshez, vagy azért, mert balszerencse üldözte őket, az üzlet napról napra rosszabbul ment, a vevők fogytak, az adósságok nőttek. Az özvegy végül nem tehetett egyebet: eladott mindent, amije maradt, kifizette adósságait és elköltözött a városból. A faluban szerényen éltek, és a kis Hanako, alighogy felcseperedett, tőle telhetően segített édesanyjának. Együttérző, jó szívvel áldotta meg a természet, vidám és kedves volt, mindenki, aki megismerte, tüstént megszerette. Özvegy édesanyjának sok örömet szerzett, és amikor az asszony látta, hogy kislán...

Színe és visszája

Olyan érzésem volt pont, mint amikor a nagyi 90. szülinapi ünnepségén voltunk. A gyülekezete szervezte neki, még szeretetvendégség (értsd: egy kis uzsonna) is volt, tortával. A gyülekezeti tagok kitettek magukért. Szép kis beszédek voltak, megemlékezések arról, hogy a nagyi milyen csodálatos példamutató életet élt, mennyi embernek segített, milyen sokszor vigyázott gyerekekre, vasalt, segített rendszeresen a háztartásban, a gyülekezetben. Egyik ámulatból a másikba estünk. Ez egészen biztosan az az ember, akit én ismerek? Akinek gyerekként kifejezetten terhére voltunk? Aki menekült a családból, a háztartási munka végét pedig tényleg csak a legutolsó végszükség esetén fogta meg - nálunk legalábbis. Ezek szerint másutt nem így volt. Külön rákérdeztem a gyülekezeti nagycsaládosoknál: előfordult, de tényleg, hogy a nagyi náluk vasalt? Igen, minden héten legalább egyszer - hangzott hálától elérzékenyülő hangon. Hmm. A gyülekezet ifjúsági zenekara belekezdett egy szép kis énekbe, melyben öreg...

Kölnből haza

Itt ülünk a Bázelba tartó ICE járaton, méghozzá az első osztályon. Pedig nem is akartunk Bázelba utazni, sem vonatozni. Pláne nem az első osztályon. De a jegyünk, amit a Lufthansa biztosított számunkra, olyan helyre szólt, ami először is kisgyermekes fülke, ráadásul a már ott üldögélő kis család extra pénzért befoglalta a fennmaradó két helyet. A fiatal (és alig érthetően pösze) apuka kissé idegesen jött velünk a kalauzt keresni. A kalauz pedig betessékelt minket ide, az első osztályra. (Épp az imént ment el mellettünk egy kávét kínálgató vasutas pincér. Nohát, hogy mik vannak itt az első osztályon!) Hogy a Lufthansa miért foglalkozik vonatjegyekkel? Csak azért, hogy eljutasson minket Kölnből Frankfurtba. Mert a repülőjáratot, amivel este indulnunk kellett volna, eleinte csak tologatták (mármint időben, szóval egyre nagyobb késéseket feltüntetve - bár míg ezt írom, elképzeltem egy repülőt, amit be kell tolni felszállás előtt...), aztán egyszer csak jött az üzenet: törölték a járatot, b...