Ugrás a fő tartalomra

Várakozás. Türelem. Erzsivel

 Várakozás. Türelem.

Ez a két készség, amit az anyaság nagy erőkkel igyekszik kibányászni az emberből.

Várni, hogy megfoganjon.

Várni, hogy megérjen. Közben szívszorongva lesni az ultrahang képernyőjét, amihez bár nem értek, de remélem, hogy meglátom azt a pici pulzáló pontocskát, az icipici szívet, ami remélhetőleg még vagy száz évig ugyanígy dobog majd, egészségesen. 

Várni, hogy megmoccanjon. 

Várni, hogy beforduljon.

Várni, hogy a fájások jönnek-e, hogy tágul-e a test, utat adva az új életnek.

És az a pillanat, igen, hogy felsír-e? Hogy ad-e bármilyen életjelet?

És elönt az öröm és az aggodalom egyszerre. Vagy gyors egymásutánban. Most már mindig így lesz? Hogy amint elérkeztünk egy vágyott pillanathoz, máris a következőket várhatjuk?

És van, amit nem szabad hagyni, és van, amit el kell engedni. Melyik melyik? Mennyi rossz döntést hoztam, ha csak az anyai pályafutásomat nézem, te jó ég! És mégis, mennyi jót! Valamit véglegesen elrontottam, valamit pedig zseniálisan megoldottam.


Mert vártam, hogy jelezze: éhes, szomjas, szüksége van rám. 

Vártam, jelezze: elég volt, most belevágna egyedül. A felfedezésbe. Mert hatalmas feladat ez a világmegismerés, soha nem érünk a végére. Megismerni a testünket, a környezetünket, az emberit és az építettet, teremtettet egyaránt. Aztán az egészet működtető rugókat: a természeti és egyéb törvényeket, az emberi szükségleteket, ösztönöket, indulatokat, érzelmeket, és a felfoghatatlan, de mégis megérteni vágyott gondolatokat.

És közben az anya, az apa ott legyen résen, és várjon. Tudja, mikor kell beavatkozni, de tudjon hagyni felfedezni, amikor kell. 

Hát ezért tanulnak meg várni türelmesen az anyák és az apák. Vagy mennek egymás agyára, ha nem sikerül belerázódni ebbe a tanulásba.


Aztán elsuhannak az évek.

Most is várok.

Várom, hogy végezzen a felvételivel. 

Az új (nekem új, amúgy már bizonyára szakállas) egyetemi felvételi eljárás szerint persze legtöbb helyen nem kell felvételi - elég az érettségi és egyéb pontok rejtélyes összege és szorzata a bűvös 400 ponthoz. Aminél jóval kevesebb is elég lehet, sőt, elég is. De ezt a szorzósdit elég, ha a gimnáziumi osztályfőnökök, igazgatók és iskolatitkárok tudják - hálás köszönet nekik érte! Nekem nem véletlenül nincs sem közgazdász, sem könyvelői végzettségem.

Most is várok. Várom, hogy a többfordulós folyamat során hogyan bírja kislányom az iramot. Öt nap. Minden nap több órás feladatok. Fárasztó. És sok a tehetséges fiatal.

Három napig a festőművész szakra méricskélik őket. Neki még további két nap a szobrászat. 

És a szülő vár. Vérmérséklettől függően izgul vagy... vagy csak vár. 

Miért vagyok itt? Várni bárhol lehet. De én erősen hiszem, hogy a támogatás sokszor csak ennyi: jelen lenni. Azt a pár bátorító mondatot kimondani. Azt az ölelést adni. Biztosítani a lehetőséget a teljes ellazuláshoz. Csak annyit jelezni: érted vagyok itt. Addig picit zárójelbe kerülök. 

Úgyis vártam már. Mennyi mindenre! Volt, hogy türelmetlenül, ingerülten. Volt, hogy megadással. 

Volt, hogy dermedt ijedtségbe fagyva.

Volt, hogy zokogva.

Volt, hogy a visszatartott örömtől majdnem szétcsattanva.

És volt és van a felszabadult várakozás. Amikor elfogadom, hogy most erre való az életnek ez a szelete. 


Várakozás. Türelem. Csiszolnak és csiszolódnak, mint a smirgli, mint a drágakő. 

És egyszer csak kiderül: tulajdonképpen nélkülözhetetlen élet-kellék mindkettő.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az útelágazáson álló fa

Egy halászfaluban élt egyszer egy szegény özvegyasszony egyetlen lányával, Hanakóval. Csak néhány éve költöztek a faluba. Amíg az asszony férje, egy gazdag kereskedő életben volt, a család jólétben és bőségben élt a városban. De nemhiába mondják, hogy terem baj, ha nem vetik is. Egy napon a kereskedő hirtelen megbetegedett, és nemsokára nagy temetést rendeztek neki. Az özvegy egyedül maradt a kislányával, és talán azért, mert nem értett a kereskedéshez, vagy azért, mert balszerencse üldözte őket, az üzlet napról napra rosszabbul ment, a vevők fogytak, az adósságok nőttek. Az özvegy végül nem tehetett egyebet: eladott mindent, amije maradt, kifizette adósságait és elköltözött a városból. A faluban szerényen éltek, és a kis Hanako, alighogy felcseperedett, tőle telhetően segített édesanyjának. Együttérző, jó szívvel áldotta meg a természet, vidám és kedves volt, mindenki, aki megismerte, tüstént megszerette. Özvegy édesanyjának sok örömet szerzett, és amikor az asszony látta, hogy kislán...

Színe és visszája

Olyan érzésem volt pont, mint amikor a nagyi 90. szülinapi ünnepségén voltunk. A gyülekezete szervezte neki, még szeretetvendégség (értsd: egy kis uzsonna) is volt, tortával. A gyülekezeti tagok kitettek magukért. Szép kis beszédek voltak, megemlékezések arról, hogy a nagyi milyen csodálatos példamutató életet élt, mennyi embernek segített, milyen sokszor vigyázott gyerekekre, vasalt, segített rendszeresen a háztartásban, a gyülekezetben. Egyik ámulatból a másikba estünk. Ez egészen biztosan az az ember, akit én ismerek? Akinek gyerekként kifejezetten terhére voltunk? Aki menekült a családból, a háztartási munka végét pedig tényleg csak a legutolsó végszükség esetén fogta meg - nálunk legalábbis. Ezek szerint másutt nem így volt. Külön rákérdeztem a gyülekezeti nagycsaládosoknál: előfordult, de tényleg, hogy a nagyi náluk vasalt? Igen, minden héten legalább egyszer - hangzott hálától elérzékenyülő hangon. Hmm. A gyülekezet ifjúsági zenekara belekezdett egy szép kis énekbe, melyben öreg...

Kölnből haza

Itt ülünk a Bázelba tartó ICE járaton, méghozzá az első osztályon. Pedig nem is akartunk Bázelba utazni, sem vonatozni. Pláne nem az első osztályon. De a jegyünk, amit a Lufthansa biztosított számunkra, olyan helyre szólt, ami először is kisgyermekes fülke, ráadásul a már ott üldögélő kis család extra pénzért befoglalta a fennmaradó két helyet. A fiatal (és alig érthetően pösze) apuka kissé idegesen jött velünk a kalauzt keresni. A kalauz pedig betessékelt minket ide, az első osztályra. (Épp az imént ment el mellettünk egy kávét kínálgató vasutas pincér. Nohát, hogy mik vannak itt az első osztályon!) Hogy a Lufthansa miért foglalkozik vonatjegyekkel? Csak azért, hogy eljutasson minket Kölnből Frankfurtba. Mert a repülőjáratot, amivel este indulnunk kellett volna, eleinte csak tologatták (mármint időben, szóval egyre nagyobb késéseket feltüntetve - bár míg ezt írom, elképzeltem egy repülőt, amit be kell tolni felszállás előtt...), aztán egyszer csak jött az üzenet: törölték a járatot, b...