Ugrás a fő tartalomra

Harangszó - inzulin

Harangoznak.
Épp a delet ütik el.
Megjött a HÉV.

Hány harangszó húz ütemvonalat életem partitúrájába!
Végiglapozni hosszú lenne. Így hát csak pörgetem a lapokat, szinte érzem ujjhegyeimen a bizsergető zsibbadást, amint a lapok éles széle puhán lehullik. És ki-kivillan egy-két ütem, egy rövid, vidám scherzo, egy hosszú, bölcs és komoly largo ma non troppo, egy-egy tánctétel, vagy éppen balul sikerült recitativo. Intermezzo-k sokasága lep meg, fájdalmas és szép románc, szívettépő requiem és ártatlan, csilingelő gyermekdalok. Össze-vissza kavarog az egész, néha az az érzésem, nem jó sorrendben vannak összefűzve a lapok. Pedig de. Csak mindig utólag nyer értelmet. Ahogy egy óriási general pausa csendjében a lélekben valahogy egymásra torlódik minden megelőző hang.

Harangoznak.
Szabadnapos vagyok, aludni akartam, de fiacskám rámírt: fogytán az inzulin, ha esetleg valaki lenne olyan kedves... Hát vagyok. Megyek.
Persze, bosszankodhatnék, hogy miért ilyenkor, miért nem korábban, de nem teszem. Mert csak mi tudjuk, micsoda előrelépés ez. Inkább viszem az inzulint, tartályba töltve, és hálát adok, hogy van. Inzulin. Meg pumpa hozzá. Meg szakorvos. Meg állami támogatás.
És azért is, hogy jól-rosszul, de hajlandó részt venni a saját diabetesze menedzselésében. És egyre többször: jól. A doktornő figyelmeztette, hogy különösen szeretheti őt a Jóisten, hogy mind ez ideig semmi szövődménye nincs, holott nem mindig ragyognak az eredményei. Hogy ő egy "megőrzött ember". És most, ahogy ezeket a szavakat írom, belémnyilall: ez a neve! Még meg sem született, de féltő szeretettel bíztuk őt a Legfőbb Gondviselő kezébe.
És mekkora szükség volt rá! No meg nekünk is, hogy elhiggyük: ott van. Az Ő óvó tenyerén. Akkor is, ha cukorbeteg. Akkor is, ha sokmindenben ordítóan más, mint a kortársai. Van, amiben gyengébb, van, amiben utolérhetetlenül jobb. És micsoda ajándék, hogy ezt már ő is tudja, és el is fogadja!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az útelágazáson álló fa

Egy halászfaluban élt egyszer egy szegény özvegyasszony egyetlen lányával, Hanakóval. Csak néhány éve költöztek a faluba. Amíg az asszony férje, egy gazdag kereskedő életben volt, a család jólétben és bőségben élt a városban. De nemhiába mondják, hogy terem baj, ha nem vetik is. Egy napon a kereskedő hirtelen megbetegedett, és nemsokára nagy temetést rendeztek neki. Az özvegy egyedül maradt a kislányával, és talán azért, mert nem értett a kereskedéshez, vagy azért, mert balszerencse üldözte őket, az üzlet napról napra rosszabbul ment, a vevők fogytak, az adósságok nőttek. Az özvegy végül nem tehetett egyebet: eladott mindent, amije maradt, kifizette adósságait és elköltözött a városból. A faluban szerényen éltek, és a kis Hanako, alighogy felcseperedett, tőle telhetően segített édesanyjának. Együttérző, jó szívvel áldotta meg a természet, vidám és kedves volt, mindenki, aki megismerte, tüstént megszerette. Özvegy édesanyjának sok örömet szerzett, és amikor az asszony látta, hogy kislán...

Színe és visszája

Olyan érzésem volt pont, mint amikor a nagyi 90. szülinapi ünnepségén voltunk. A gyülekezete szervezte neki, még szeretetvendégség (értsd: egy kis uzsonna) is volt, tortával. A gyülekezeti tagok kitettek magukért. Szép kis beszédek voltak, megemlékezések arról, hogy a nagyi milyen csodálatos példamutató életet élt, mennyi embernek segített, milyen sokszor vigyázott gyerekekre, vasalt, segített rendszeresen a háztartásban, a gyülekezetben. Egyik ámulatból a másikba estünk. Ez egészen biztosan az az ember, akit én ismerek? Akinek gyerekként kifejezetten terhére voltunk? Aki menekült a családból, a háztartási munka végét pedig tényleg csak a legutolsó végszükség esetén fogta meg - nálunk legalábbis. Ezek szerint másutt nem így volt. Külön rákérdeztem a gyülekezeti nagycsaládosoknál: előfordult, de tényleg, hogy a nagyi náluk vasalt? Igen, minden héten legalább egyszer - hangzott hálától elérzékenyülő hangon. Hmm. A gyülekezet ifjúsági zenekara belekezdett egy szép kis énekbe, melyben öreg...

Kölnből haza

Itt ülünk a Bázelba tartó ICE járaton, méghozzá az első osztályon. Pedig nem is akartunk Bázelba utazni, sem vonatozni. Pláne nem az első osztályon. De a jegyünk, amit a Lufthansa biztosított számunkra, olyan helyre szólt, ami először is kisgyermekes fülke, ráadásul a már ott üldögélő kis család extra pénzért befoglalta a fennmaradó két helyet. A fiatal (és alig érthetően pösze) apuka kissé idegesen jött velünk a kalauzt keresni. A kalauz pedig betessékelt minket ide, az első osztályra. (Épp az imént ment el mellettünk egy kávét kínálgató vasutas pincér. Nohát, hogy mik vannak itt az első osztályon!) Hogy a Lufthansa miért foglalkozik vonatjegyekkel? Csak azért, hogy eljutasson minket Kölnből Frankfurtba. Mert a repülőjáratot, amivel este indulnunk kellett volna, eleinte csak tologatták (mármint időben, szóval egyre nagyobb késéseket feltüntetve - bár míg ezt írom, elképzeltem egy repülőt, amit be kell tolni felszállás előtt...), aztán egyszer csak jött az üzenet: törölték a járatot, b...