Ugrás a fő tartalomra

Az első decemberi délután



Délután kimentünk a gyerekekkel a játszótérre.
Vicces, hogy igazándiból töksötét lett már, mire fél ötre neki tudtuk magunkat durálni, hogy elinduljunk.
Mi is tartott eddig, gondolkodnom kell.
Hát persze.
Fülöp itthon nem szeret aludni ebéd után, ezért nagyon sokféle furfangos módszert próbáltam már ki, változó sikerrel.
Ma azonban az ebéd utáni ágyban tekergős nem-akarok-aludni, de-anya-már-eleget-aludtunk típusú vergődések közben eszembe jutott a mentőöv: először alszunk, aztán kimehetünk a játszótérre.
Ennek azért van nagy jelentősége, mert Fülöp állandóan a játszótérre akar menni.
Nem tudom, akkor is így lenne-e, ha nem kertes házban laknánk (bár emlékeim szerint a nagyok is minimum kétszer kívánkoztak udvarra ekkora tökmag korukban), de neki nem elég az udvar. Pedig szép nagy, hiszen a házunk is éppencsak hogy azért kuporog itt a sarkában, hogy mennél kevesebb helyet vegyen el a játszadozó gyerekektől. De Fülinek ez smafu.
Szóval az Igazi, az Igazán Érvényes Délutáni Játék az a játszótéren zajlik. És nagyon ritkán részesül ebben a kegyben szegény kis csimota.
No de ma szabadnap van, ezért aztán könnyen ígérgettem.
És láss csodát: szinte úgy kellett ébreszteni négy óra körül.
És ha már frissen ébredt, azért nem árt egy kis evés-ivás és ezeknek a kiegészítő tevékenysége, mert jobb megelőzni a bajt. (Magyarul a hisztit, ami az éhes-szomjas és vécére szoktatott nagyfiúkat utolérheti nem megfelelő körülmények esetén.)
Igen ám, de közben a Nagyok meg elkezdtek nézni egy nindzsagós filmet, amit aztán "de csak ennek a résznek a végéig" meg kellett nézniük. Mert nemhiába nagyok és okosak: amíg a kicsi aludt, ők tanultak, gyakoroltak, kérem! - jogosan járt nekik egy kis bambulás.
Így történt, hogy sötétedés után indultunk el.
- Nézd, mit tudok! - csengett az utcán Fülöp hangja. Hát úgy biciklizik már, hogy mindkét lába a magasban, ő meg csak gurul, gurul, és szlalomozik. No meg örül saját sikerének.
Boldi megjegyezte:
- Milyen kis ügyes fiú. Mert, ugye, a régi időkben...!
De ez felesleges volt. Ő is ugyanilyen ügyesen kezdett annak idején. Csak akkoriban még nem találták fel a futóbiciklit, ezért támasztókerekessel repesztett.
Viszont eszembe jutott, hogy én voltam vagy nyolcéves, mire egyedül tudtam és mertem tekerni. Hm...

Mifelénk az a szokás, hogy sötétedéskor bezárják a játszótereket, komoly, nagy biciklilakatokkal - nehogy a randalírozók tönkretegyék. Igaz, a kerítés olyan alacsony, hogy a potenciális randalírozóknak meg sem kottyan. Emiatt - mármint a zárásra gondolok - kissé aggodalmas gondolatokkal indultam a gyerekekkel a Süsüs játszóra, de szerencsénk volt: mi értünk oda hamarabb! Amíg a lakatos ember odadurrogott a motorján, legalábbis az összes játékot kipróbáltuk. Csúszda, hinták, forgók, mászókák. Fülöpnek külön boldogság volt, hogy ma kapott először overált a fenekére, és így nem fázott. Már többször is megkérdezte szegény kölkecském: Miért kell nekem fáznom? Hát most nem kellett. Boldogan csúszkált, hintázott, mászott. Kedves kis kacagása betöltötte a hideg, üres, sötét játszóteret. No azért nem annyira sötét, mert a lámpák szép meleg sárga fénye szelíden világította meg a terméskő kerítésszakaszokat, de azért mégiscsak egészen és tagadhatatlanul este volt.
A levegő pedig valami egészen különös aromájú.
Gyerekkoromban, vidéken volt ősszel ennyire tiszta, szinte fájdalmasan jószagú a levegő. Mikor az édes őszi illat átvált a csípős hidegre. De még nem az az igazi csikorgatós hideg. Éppen csak megmutatja magát: látod, itt vagyok, december vagyok - de még nem bánt, csak szinte simogat. Nagyokat szippantottam a finom, gyerekkorom küldte levegőből, és pár percre én is gyerek lettem. Felmásztam a legmagasabb kötélmászókára. Fülöp aggodalmasan kérdezte az aljából:
- Anya, kell segítség?
Biztos vagyok benne, hogy segít, ha kérem.
Boldi és Erzsi pedig megtalálták a ferde forgót. Ez egy olyan játékszer, amin körbe is lehet sétálni, de rajta ülve tökéletesen jól lehet a kisebbeket körhintáztatni - bár a leesés veszélye így is aránytalanul nagy. Szóval ezen az alkalmatosságon billegett a két nagyobbik, majd azon próbálkoztak, hogy hason fekve húzkodják rajta magukat. Legalább olyan jól szórakoztak, mintha szánkóztak volna. És a csípős levegőben benne volt ennek az ígérete is.
Talán a jövő héten szánkózunk is majd, kint, a Daru-dombon.
Aztán jött a motoros legény, mint valami kérub a pallosával, csakhogy ő a bicikli- (akarom mondani: játszótéri kapu)zárak kulcsait csörgette.
Nekünk meg búcsút intett a játszótér, és elindultunk a négy biciklivel, természetesen nagyon gyorsan - haza.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az útelágazáson álló fa

Egy halászfaluban élt egyszer egy szegény özvegyasszony egyetlen lányával, Hanakóval. Csak néhány éve költöztek a faluba. Amíg az asszony férje, egy gazdag kereskedő életben volt, a család jólétben és bőségben élt a városban. De nemhiába mondják, hogy terem baj, ha nem vetik is. Egy napon a kereskedő hirtelen megbetegedett, és nemsokára nagy temetést rendeztek neki. Az özvegy egyedül maradt a kislányával, és talán azért, mert nem értett a kereskedéshez, vagy azért, mert balszerencse üldözte őket, az üzlet napról napra rosszabbul ment, a vevők fogytak, az adósságok nőttek. Az özvegy végül nem tehetett egyebet: eladott mindent, amije maradt, kifizette adósságait és elköltözött a városból. A faluban szerényen éltek, és a kis Hanako, alighogy felcseperedett, tőle telhetően segített édesanyjának. Együttérző, jó szívvel áldotta meg a természet, vidám és kedves volt, mindenki, aki megismerte, tüstént megszerette. Özvegy édesanyjának sok örömet szerzett, és amikor az asszony látta, hogy kislán...

Színe és visszája

Olyan érzésem volt pont, mint amikor a nagyi 90. szülinapi ünnepségén voltunk. A gyülekezete szervezte neki, még szeretetvendégség (értsd: egy kis uzsonna) is volt, tortával. A gyülekezeti tagok kitettek magukért. Szép kis beszédek voltak, megemlékezések arról, hogy a nagyi milyen csodálatos példamutató életet élt, mennyi embernek segített, milyen sokszor vigyázott gyerekekre, vasalt, segített rendszeresen a háztartásban, a gyülekezetben. Egyik ámulatból a másikba estünk. Ez egészen biztosan az az ember, akit én ismerek? Akinek gyerekként kifejezetten terhére voltunk? Aki menekült a családból, a háztartási munka végét pedig tényleg csak a legutolsó végszükség esetén fogta meg - nálunk legalábbis. Ezek szerint másutt nem így volt. Külön rákérdeztem a gyülekezeti nagycsaládosoknál: előfordult, de tényleg, hogy a nagyi náluk vasalt? Igen, minden héten legalább egyszer - hangzott hálától elérzékenyülő hangon. Hmm. A gyülekezet ifjúsági zenekara belekezdett egy szép kis énekbe, melyben öreg...

Kölnből haza

Itt ülünk a Bázelba tartó ICE járaton, méghozzá az első osztályon. Pedig nem is akartunk Bázelba utazni, sem vonatozni. Pláne nem az első osztályon. De a jegyünk, amit a Lufthansa biztosított számunkra, olyan helyre szólt, ami először is kisgyermekes fülke, ráadásul a már ott üldögélő kis család extra pénzért befoglalta a fennmaradó két helyet. A fiatal (és alig érthetően pösze) apuka kissé idegesen jött velünk a kalauzt keresni. A kalauz pedig betessékelt minket ide, az első osztályra. (Épp az imént ment el mellettünk egy kávét kínálgató vasutas pincér. Nohát, hogy mik vannak itt az első osztályon!) Hogy a Lufthansa miért foglalkozik vonatjegyekkel? Csak azért, hogy eljutasson minket Kölnből Frankfurtba. Mert a repülőjáratot, amivel este indulnunk kellett volna, eleinte csak tologatták (mármint időben, szóval egyre nagyobb késéseket feltüntetve - bár míg ezt írom, elképzeltem egy repülőt, amit be kell tolni felszállás előtt...), aztán egyszer csak jött az üzenet: törölték a járatot, b...